HTML

Párhuzamos Kronológiák / Parallel Chronologies

tárlatvezető/guide

Utolsó kommentek

tranzit is a contemporary art program supported by the Erste Bank Group

The exhibition Parallel Chronologies and the symposium The Invisible History of Exhibitions is part of the international project Art Always Has Its Consequences co-financed by the Culture 2007 program of the European Union (partners: WHW Zagreb, tranzit. hu, Muzeum Sztuki Łódź, kuda.org Novi Sad).

Keserue Zsolt

2009.06.15.

Egy ideje foglalkoztat a művészet hatásmechanizmusa és hatékonyságának mérhetősége.
Ez a kérdés, felvetés a filmművészet közegében is megjelent a 70-es évek dokumentarista iskolájához kapcsolódva. Számomra inspiráló projekt és a fenti kérdéskörben mozgó kísérlet volt a BBS-ben 1973-1974 között készült Nevelésügyi sorozat.
Az alkotók (Dárday István, Szalai Györgyi, Vitézy László, Wilt Pál, Mihályfy László) speciális kollektívában hozták létre az 5 részes sorozatot.
„Az alkotócsoport céljául olyan „irányított” dokumentumfilm-sorozat létrehozását tűzte ki célul, amelyben az elkészülő filmek közös szemlélet alapján, egy körbehatárolt társadalmi probléma gyakorlati vizsgálatához kapcsolódnak - már előre kijelölve a filmek hatóterületeit: a forgalmazási lehetőségeket és a filmek várható közönségét.”*
A projekt következetesen használta az intézményi hálózatokat a mű iránt érdeklődők és érintettekhez való leghatékonyabb közvetítésre. A nézőszám többszöröse lett a hagyományos mozi-hálózatban elérhetőnek és sokkal pontosabban fókuszált.
Természetesen a direkt analógiák kerülendőek e két (képző- és filmművészet) műfaj természetéből és hagyományaiból következő különbségek miatt, de mindenképp figyelemre méltó és inspiráló lehet a képzőművészet területén, társadalmi tematika mentén alkotó művészeknek is az a módszer, amelyet a sorozat készítői alkalmaztak.
*Összefoglaló beszámoló a Nevelésügyi sorozat munkafázisairól in: Budapesti Iskola. A Nevelésügyi sorozatot először a Fővárosi Pedagógiai Intézet Speciális tanfolyamán
mutatták be 1974/75 tanévben, ahol a vitaindító helyett vetítettek a filmeket. A Toldi mozi a Művészeti Hetek keretében bemutatta az egész sorozatot 1975-ben (hivatalos bemutató).
A másik motivációs csomópontom ebből a korszakból a "Szociológiai filmcsoportot!" kiáltvány köré csoportosult alkotók - ez is BBS- film(mű)készítési attitűdje, amit szívesen használok a saját filmjeimben is.
 

Szólj hozzá!

Comments

A bejegyzés trackback címe:

https://exhibition-history.blog.hu/api/trackback/id/tr491187161

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása